Українська школа у фокусі олімпійської освіти

 

Одним із пріоритетних напрямів діяльності Олімпійської академії України є залучення до олімпійської освіти дітей та юнацтва. Для реалізації впровадження олімпійської освіти важливим авданням стало створення навчально-методичного забезпечення цього процесу для педагогів та учнів. 1996 р. побачило світ україномовне видання підручника для освітян "Твоя перша сходинка до Олімпу", що було видано Комісією Міжнародного олімпійського комітету в справах Міжнародної олімпійської академії та олімпійської освіти.

Зміст олімпійської освіти залежить від вікових особливостей школярів. Так, для учнів молодшого шкільного віку було розроблено «Твій перший олімпійський путівник», який у доступній формі знайомить дітей з міфами і легендами про Олімпійські ігри Стародавньої Греції, символікою, талісманами та героями Олімпійських Ігор. Книга зазнала три видання (2004, 2007, 2010) та мала англійську версію. У посібниках у доступній формі представлено не тільки теоретичний матеріал, а ситуаційні ігри та контрольні запитання. Посібник містить допоміжну інформацію для вчителів і батьків.

 

ms_01.jpg 

 

Поглиблене вивчення історії Олімпійських ігор Стародавньої Греції їхніми традицій і церемоній, елементів відродження сучасних Олімпійських ігор сучасності, церемоніями, видатними атлетами світу й України учнів середнього шкільного віку забезпечує  посібник «Ігри, що підкорили світ».

 

ms_02.jpg

 

Для учнів старшого шкільного віку розроблено посібник «Твій олімпійський путівник», в якому вперше показана роль Європи й Україна, як частини європейської цивілізації, у відродженні Олімпійських ігор та розвитку міжнародного олімпійського руху. Варто зазначити, що внесок Європи у визначальну стратегію розвитку олімпійського руху сягає 70 %. Недаремно всі спроби відродження Олімпійських ігор відбувалися на території Європи. П’єр де Кубертен, якому вдалося відродити ці свята спорту і миру – представник європейської країни – Франції. Серед найближчих його соратників, які стояли у колиски сучасних Олімпійських ігор, був і наш співвітчизник Олексій Бутовський, член першого складу Міжнародного олімпійського комітету, педагог, просвітитель, видатний спеціаліст у галузі теорії і методики фізичного виховання молоді. 
Англомовна версія видання «Твій олімпійський путівник» визнана Європейськими олімпійськими комітетами як посібник для проведення культурно-освітніх програм в рамках Європейських олімпійських фестивалів.

 

ms_03.jpg

 

Не можуть не викликати у школярів патріотичних почуттів та гордості за українських атлетів та їхніх тренерів, які прославляли (за часів СРСР до складу збірної олімпійської команди входило 10–15 % представників УРСР, які приносили команді 40–50 % олімпійських нагород) і прославляють Україну. Цим видатним постатям українського спорту присвячені книги «Олімпійське сузір’я України. Атлети» та «Олімпійське сузір’я України. Тренери», видані українською та англійською мовами.

 

pub_17.jpg

 

Розширити свій світогляд та поглибити історичні знання учні старшого шкільного віку можуть, ознайомившись із змістом книги «Культурное наследие Древней Греции и Олимпийские игры». Ця книга про цивілізацію Стародавньої Греції та історію Олімпійських ігор – їх давньогрецькому та давньоримському циклах, періодах розквіту та занепаду, заборони і відродження. Вона розповідає про події і людей, які перетворили Олімпійські ігри Стародавньої Греції у яскравий феномен суспільного життя, а також про людей, які зберегли спадщину цих ігор у творах літератури, архітектури та образотворчого мистецтва. Ця книга про події і людей, які відродили багату давньогрецьку спадщину, у тому числі ту, що відноситься до Олімпійських ігор, протягом п’яти століть Ренесансу і Нового часу, і які створили простір для відродження Олімпійських ігор та їх становлення як видатної події міжнародного життя. Книга органічно поєднує текст 1500 ілюстраціями – творами архітектури, скульптури, живопису, мозаїки, графіки. Книга дає можливість не тільки отримати нові знання, а й долучитися до культурної спадщини Стародавньої Греції.

 

pub_20.jpg

 

 Для забезпечення наочності і створення в навчальних закладах музеїв та кабінетів олімпійської освіти Олімпійською академією було підготовлено і видано серію із десяти плакатів: "Стародавні ігри", "Відродження", "Символіка", "Ігри, що підкорили світ", "Проблеми", "Тенденції", "Олімпійська Україна", "Багатогранність", "Олімпійські чемпіони незалежної України", "Національний олімпійський комітет України". Вони розкривають важливі сторінки історії стародавніх і сучасних Олімпійських ігор, розповідають про олімпійську символіку, знайомлять з видатними українськими  спортсменами-олімпійцями.

 

ms_04.jpg

 Книги «Олімпійське сузір’я України. Атлети» та «Олімпійське сузір’я України. Тренери» стали основою для створення комплекту плакатів, на яких зображені видатні спортсмени нашої країни – олімпійські чемпіони і призери Олімпійських ігор. Комплекти плакатів були передані в усі школи України. Навіть у самих віддалених куточках країни школярі отримали можливість ознайомитися з олімпійською гордістю України.

 

ms_05.jpg

ms_06.jpg

 

2012 р. навчальні заклади отримали  нову серію із десяти  плакатів: «Стародавні Олімпійські ігри», «Відродження», «Олімпійські символи і церемонії», «Олімпійські талісмани», «Олімпійські цінності», «Ігри, що підкорили світ», «Чемпіони Олімпійських ігор», «Юнацькі Олімпійські ігри», «Національний олімпійський комітет України».


ms_07.jpg 

 

2013 р. світ побачив комплект плакатів, що розповідає про історію олімпійських видів спорту. 

 

ms_08.jpg

ms_09.jpg

 

Важливим кроком щодо вдосконалення олімпійської освіти учнів стало досягнення домовленості з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України про включення спеціального курсу "Основи олімпійських знань" для учнів 5-х—11-х класів загальноосвітньої школи до переліку курсів за вибором на основі розробленої Академією навчальної програми. Питання олімпійської тематики включено до державної підсумкової атестації з предмета "Фізична культура" для учнів 11-х класів та навчальної програми "Фізична культура. Спортивний профіль" для учнів 10-х —11-х класів.

Гуманістичні цінності олімпізму знайшли своє відображення в навчальних програмах та підручниках з предмета "Фізична культура" для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які передбачають вивчення історії стародавніх і сучасних Олімпійських ігор, біографій видатних українських спортсменів, тренерів, олімпійських медалістів на доступному для дітей рівні.


ms_10.jpg

 

Українські фахівці постійно шукають нові форми залучення дітей і молодь до олімпійських ідеалів. Саме тому виникла ідея створення «Енциклопедії олімпійського спорту у запитаннях і відповідях» (авт. Булатова М.М.), яка включає і довідковий матеріал, і матеріал для перевірки власних знань. Це видання визнано Міжнародною олімпійською академією як навчальний посібник для учасників Юнацьких Олімпійських ігор. Разом із тим, воно отримало право бути кращою книгою року у номінації «Із глибини віків» та було удостоєно нагороди «Кришталева книга». Книга «Енциклопедії олімпійського спорту у запитаннях і відповідях» отримала відзнаку Міжнародного олімпійського комітету на Олімпійському конгресі, що проходив у Копенгагені 2009 р.

 

pub_15.jpg

 

Електронна версія книги розміщена на сайті Національного олімпійського комітету, а компакт-диски її разом із друкованим виданням були передані шкільним бібліотекам країни.


ms_12.jpg

Окремої уваги заслуговує проект, який було започатковано 2008 р. Посібники цього проекту знайомлять з майбутніми Олімпійськими іграми. Серія посібників були присвячені Іграм ХХІХ Олімпіади 2008 р. в Пекіні, Іграм ХХХ Олімпіади 2012 р. в Лондоні, ХХІ зимовим Олімпійським іграм 2012 р. у Ванкувері, ХХІІ зимовим Олімпійським іграм 2014 р. в Сочі, І Юнацьким Олімпійським іграм 2010 р. в Сінгапурі, І зимовим Юнанацьким Олімпійським іграм 2012 р. в Інсбруку. Сторінки посібника розкривають читачам організацією Ігор, їх символи та  церемонії; особливості проведення естафети олімпійського вогню; знайомлять з видами спорту, що входять до олімпійської програми; календарем змагань; історією і сьогоденням країни та міста де відбуваються Ігри. Разом із тим, кожний посібник включає розділ для розвитку творчої активності дітей та самостійної і групової діяльності.

f55

 

Для успішної інтеграції українських школярів у світове товариство, особливо юних спортсменів, які від’їжджають на змаганнях, группою фахівців підготовлено і видано україно-російсько-англійський розмовник, що містить як загальну лексику, так і спеціальну лексику з олімпійських видів спорту.


ms_14_1.jpg 

З метою продовження олімпійської освіти у позаурочний час розроблено настільні ігри «Олімпійські перегони» та «Олімпійське лото».


ms_15.jpgms_16.jpg

 


 

 

 

 

 

 

У 2010 р. в Україні було започатковано і реалізовано акцію «Олімпійська книга», завдяки якій кожна школа України отримала олімпійську літературу, що стала доступною для педагогів, учнів та їхніх батьків.

 

ms_17.jpg

 

Визначною подією в освітянському середовищі України стала ініціатива, що не має аналогів у світі, – проведення Всеукраїнських олімпійських уроків. З 2005 р. олімпійська філософія та її гуманістичні цінності входять  до кожної школи, кожного класу, до серця кожної дитини. Сьогодні цей захід вийшов за межі шкільних кабінетів і перетворився у масштабний проект «Олімпійський тиждень».

 

ms_18.jpg

 

 Для допомоги педагогам у проведенні олімпійських уроків було розроблено уніфікований  посібник  «Олімпійські мандри» на електронних носіях містить значний обсяг матеріалу з історії та сьогодення Олімпійських ігор, олімпійського руху.  Посібник  «Олімпійські мандри»  та мультимедійні ігри «Поле чудес»  можуть використовуватися в навчальній роботі та під час проведення культурно-освітніх та спортивних заходів у позаурочний час.

 

ms_19.jpg


З 2005 р. щорічно перед початком навчального року видається олімпійський щоденник, кожна сторінка якого містить інформацію про олімпійських чемпіонів та призерів Олімпійських ігор або олімпійські види спорту. На його вкладках подаються відомості про історію та сьогодення Олімпійських ігор, про їхні церемонії та символіку, про міста-організатори  Ігор Олімпіад, зимових Олімпійських ігор, Юнацьких Олімпійських ігор, Європейські молодіжні олімпійські фестивалі, чемпіонів і призерів Олімпійських ігор, рекомендації з ведення здорового способу життя.

 

ms_20.jpg

 

Для розвитку творчих здібностей школярів щорічно авторами ініціюються конкурси дитячого малюнку та літературних творів, тематика яких пов’язана з олімпійським спортом та Олімпійськими іграми.

 

ms_21.jpg

 

Великою популярністю серед шкільної молоді користується Всеукраїнська вікторина "Знавець олімпійського спорту", яка проводиться в навчальних закладах, на районному, міському та обласному рівнях. Щороку вікторина друкується в олімпійському щоденнику. Переможці Всеукраїнських вікторин нагороджуються пам'ятними подарунками НОК України та Олімпійської академії України. У зазначених конкурсах щорічно беруть участь понад 500 000 школярів з усіх регіонів України.

 

ms_22.jpg

 

Формуванню гармонійно розвиненої особистості школярів сприяє, започаткований 2010 р. Всеукраїнський культурно-спортивний проект «Олімпійське лелеченя», покликаний формувати у школярів гуманістичні цінності. Протягом усього навчального року школярі виборюють право представляти свою школу і область на фінальних змаганнях, що відкриваються щорічно 1 червня – у День захисту дітей. Спортивні змагання, культурно-освітні програми, зустрічі з олімпійськими чемпіонами передають дітям олімпійський дух, вчать чесній грі, дозволяють знайти нових друзів.

 

ms_23.jpg

f60

За рішенням VIII сесії Олімпійської академії (2007 р.) було запроваджено пілотний проект зі створення експериментальних шкіл олімпійської освіти. Цей проект отримав схвалення освітян і перетворився у Всеукраїнську мережу шкіл олімпійської освіти, до якої належить 169 загальноосвітніх навчальних закладів з усіх регіонів України. Навчальний процес у цих закладах освіти базується на використанні сучасних дидактичних та методичних матеріалів, підготовлених членами Академії — Провідними вченими в галузі спортивної науки та освіти. Перший в Україні кабінет олімпійської освіти було створено 1998 р. у загальноосвітній школі № 45 м. Києва.

 

ms_24.jpg

 

Проведені дослідження з інтеграції олімпійської освіти в навчально-виховний процес школярів в експериментальних школах довели її позитивний вплив на комплекс основних показників навчально-виховного процесу: рівень навчальних досягнень, охоплення заняттями фізичною культурою і спортом; охоплення заняттями художньо-естетичного циклу, прояви антисоціальної поведінки, рівень захворюваності, які значною мірою характеризують соціальне замовлення держави на формування і розвиток фізично, психічно, духовно і соціально здорової дитини. Це підтверджується підвищенням в учнів експериментальних навчальних закладів мотивації до навчання на 5,49 %, до занять фізичною культурою і спортом на 5,61 %, до занять художньо-естетичного циклу на 5,40 %. У той самий час, було відмічено зниження рівня проявів антисоціальної поведінки на 0,42 % та рівня захворюваності на 3,19 %.
У впровадженні олімпійської освіти в систему роботи шкіл беруть участь усі учасники навчально-виховного процесу: адміністрація, вчителі-предметники, учні та їхні батьки. Залучаються до цього процесу представники спортивної та культурної громадськості.

 

ms_25.jpg

 

Ефективною виявляється  діяльність органів учнівського самоврядування –  шкільних олімпійських комітетів, які під керівництвом учителів фізичної культури проводять роботу з поширення олімпійських цінностей, правил чесної гри, залученню школярів до здорового способу життя та занять фізичною культурою і спортом. Навчальні заклади проводять велику пошукову роботу: активно створюються  кабінети олімпійської освіти та олімпійські музеї, в яких експонуються зібрані учнями матеріали з історії розвитку олімпійського руху в регіонах.

 

ms_26.jpg

 

Колективи шкіл мережі олімпійської освіти – активні учасники культурно-освітніх програм в рамках проведення Юнацьких Олімпійських ігор. Так, школярі загальноосвітнього навчального закладу № 78 м. Києва були   учасниками   культурно-освітньої   програми   в   рамках   проведення  І Юнацьких Олімпійських ігор у Сінгапурі. В рамках проведення І зимових Юнацьких Олімпійських ігор в Інсбруку Україну презентували учні львівської гімназії імені В.Симоненка – учасники  програми «Всесвітній спортивний розвиток». У культурно-освітній програмі, що передує ІІ Юнацьким Олімпійським іграм у китайському Нанкіні, беруть участь школярі гімназії «Потенціал» м. Києва.

 

ms_27.jpg

 

В школах, крім традиційних форм олімпійської освіти (конкурси малюнків, літературних творів, вікторин) впроваджуються нові форми роботи такі, як інтернет-урок «Олімпійський телеміст», інтегрований урок, олімпійська перерва, брейн-ринг, олімпійські бібліотечні дні, нагородження призами за чесну гру у спорті та повсякденному житті тощо.

 

ms_28.jpg

 

З метою підвищення науково-методичної підготовки педагогічних працівників із впровадження олімпійської освіти в практику роботи школи були проведені науково-практичні семінари: «Олімпійська освіта в системі національної освіти», «Олімпійська освіта: проблеми і перспективи», «Роль олімпійської освіти у формуванні моральних і фізичних якостей особистості дитини», «Реалізація олімпійської освіти в школах України», «Школярі та олімпізм», «Формування соціально активної особистості засобами учнівського самоврядування у процесі олімпійської освіти», «Виховні цінності олімпізму», «Дослідницько-експериментальна робота у сфері олімпійського руху – важливий напрям забезпечення духовного, інтелектуального, творчого розвитку школярів». 

Розроблена Академією система дозволяє організувати безперервну підготовку різних категорій педагогічних працівників з питань впровадження олімпійської освіти на різних рівнях через проведення засідань методичних об’єднань учителів, семінарів-практикумів, майстер-класів, курсів підвищення кваліфікації, Всеукраїнських семінарів тощо.

 

ms_29_0.jpg

  

  Велике значення для педагогічних працівників має підготовлене авторами чотиритомне видання «А.Д. Бутовский. Собрание сочинений», в якому зібрано унікальні праці видатного науковця в галузі теорії і методики фізичного виховання, педагога і  просвітителя, його листування з П’єром де Кубертеном,  повний звіт про Ігри І Олімпіади 1896 р. в Афінах, аналіз систем фізичного виховання Західної Європи  - Англії, Франції, Швеції та численні рекомендації з удосконалення фізичного виховання в Російській імперії, багато з яких залишаються актуальними і до сьогодні.

ms_29_1.jpg 

На допомогу учителям розроблено методичну літературу. Започатковано рубрику «Олімпійська освіта в школі» у фаховому науково - методичному  журналі «Фізичне виховання в рідній школі».

 

ms_30.jpg


Інтеграція олімпійської освіти в навчально-виховний процес школярів є цілісною дієвою педагогічною системою, що реалізується за таких організаційно-педагогічних умов:
 збагачення змісту навчальних предметів матеріалом з історії і сьогодення олімпійського руху та Олімпійських ігор;
 поширення філософії та гуманістичних цінностей олімпізму серед учнівської молоді у процесі навчання і виховання школярів;
 застосування інноваційних підходів у системі управління навчально-виховним процесом навчального закладу;
 позитивного ставлення вчителів до діяльності учнів у процесі навчання й виховання, і передовсім, до фізкультурно-спортивної, побудованої на прагненні дотримуватись ідеалів і цінностей олімпізму;
 використання міжпредметних зв’язків;
 створення здоров’язберігаючого та здоров’язміцнюючого середовища, збільшення рухового режиму школярів;
 формування позитивних мотивацій в учнів до занять фізичною культурою і спортом;
 залучення батьків та громадськості до вирішення проблеми гармонійного розвитку дитини засобами фізкультурно-спортивної діяльності;
 розвитку учнівського самоврядування та волонтерського руху;
 науково-методичного забезпечення процесу інтеграції олімпійської
освіти;
 забезпечення теоретико-методичної підготовки педагогічних кадрів у процесі безперервної освіти.
Впровадження олімпійської освіти в навчально-виховний процес школярів дозволило прилучити більш широкий загал школярів до гуманістичних ідеалів і цінностей олімпізму, фізкультурно-спортивної діяльності і здорового способу життя, як наслідок, – сприяти вихованню гармонійно розвиненої дитини, вирішуючи завдання, що стоять сьогодні перед українською освітою.

Не залишаються поза увагою Академії і дошкільнята. Для них у дошкільних навчальних закладах проводяться Малі Олімпійські ігри. Особливо вдало ці заходи проходять у Чернівецькій, Дніпропетровській областях та м. Севастополі.

 

ms_31.jpg